PKN Orlen zakupił 65% akcji Ruchu i tym samym przejął nad nim kontrolę. Firma chce w ten sposób zainwestować w biznes detaliczny, m.in. segment usług kurierskich oraz nowe formaty gastronomiczno-sklepowe.

 

PKN Orlen przejmuje kontrolę nad Ruchem i obejmuje 65% akcji spółki, podał płocki koncern. Jest to efekt decyzji walnego zgromadzenia akcjonariuszy Ruchu o podwyższeniu kapitału zakładowego spółki, co wiąże się z emisją nowych akcji. Pozostałymi akcjonariuszami będą PZU i PZU Życie oraz Alior Bank.

Koncern przekonuje, że segment detaliczny w Polsce ma olbrzymi potencjał. Tylko w trzecim kwartale br. ten obszar wypracował rekordowy zysk EBITDA na poziomie 1 mld zł. Jednocześnie plany rozwoju biznesu detalicznego wpisują się w trendy w Europie Środkowo-Wschodniej. Na tym rynku widoczne jest zwiększenie konkurencji w jakości obsługi, asortymencie, usługach oraz poprawie standardów operacyjnych. Analizy rynkowe przeprowadzone przez PKN Orlen wskazały na potencjał rozwoju formatu poza stacjami paliw z wykorzystaniem aktywów spółki Ruch, podano w materiale koncernu.

Mimo że na pierwszy rzut oka przejęcie Ruchu przez Orlen nie wydaje się naturalnym ruchem, to właśnie wspomniany rynek detaliczny nadaje mu sensu. Orlen bowiem chce rozwijać się na rynku usług kurierskich oraz gastronomiczno-sklepowym, na którym Ruch ma duże i pozytywne doświadczenia.

– Na bazie spółki Ruch chcemy m.in. rozwijać segment usług kurierskich oraz nowe formaty gastronomiczno-sklepowe. Poprzez efektywne wykorzystanie aktywów Ruch i Grupy Orlen znacząco wzbogacimy naszą ofertę, na czym niewątpliwie skorzystają klienci, a także nasi akcjonariusze – powiedział prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

źródło: materiały prasowe PKN Orlen
oprac.: EW

Najpopularniejsze