Na dzisiejszej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki zapowiedział pomoc dla branż dotkniętych wprowadzonymi przez rząd restrykcjami. Chodzi m.in. o gastronomię i branżę targową.

 

– Dla tych branż w listopadzie dokonujemy zwolnienia ze składki ZUS. Po drugie wprowadzamy postojowe. Po trzecie oferujemy 5 tys. zł bezzwrotnych dotacji dla małych przedsiębiorstw i mikrofirm. Po czwarte: będzie zwolnienie z opłaty targowej z jednoczesną rekompensatą dla gmin – przekazał premier.

Tymczasem w nocy z poniedziałku na wtorek parlamentarzyści PiS złożyli projekt nowelizacji zakładającej wprowadzenie jednorazowego dodatkowego świadczenia postojowego dla osób, które prowadzą m.in. działalność targową i gastronomiczną.

Świadczenie to będą mogły dostać firmy, które w październiku albo listopadzie 2020 r. miały (lub będą miały) przychody mniejsze o co najmniej 40% w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku.
Podczas tej samej konferencji premier zapowiedział, że nie jest brane pod uwagę zniesienie zakazu niedzielnego handlu, o co apelowała część przedstawicieli branży oraz opozycja.

Nie wprowadzono póki co dopłat do czynszu dla restauratorów.

Oprac. red.

Najpopularniejsze